بهترین راه درمان سرطان مثانه قسمت دوم

جهت مطالعه قسمت اول این مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

بهترین راه درمان سرطان مثانه قسمت اول

چگونگی تشخیص با کمک سیستوسکوپی؟

سیستوسکوپی، یک روش است که اجازه می دهد تا پزشک بتواند از طریق یک لوله نازک روشن که شامل یک دوربین بوده، داخل مثانه را مشاهده کند. به کمک این ابزار می توان نمونه های کوچک (بیوپسی) را از نواحی غیر طبیعی برداشت. قابل اطمینان ترین راه و بهترین روش جهت تشخیص سرطان مثانه، بیوپسی بافت است که توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری(اورولوژیست) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری(ارولوژی) انجام می شود.

انواع توده مثانه :

Ÿ توده خوش خیم مثانه
Ÿ توده بدخیم یا سرطان مثانه

توده خوش خیم مثانه :

تمام توده های مثانه بدخیم نیستند اما حتماً لازم است که با سیستوسکوپی بررسی شده و نیاز به برداشت نمونه یا بیوپسی و ارسال به پاتولوژی یا آسیب شناسی دارد. درمان این توده ها فقط برداشت توده به روش آندوسکوپی یا TUR است و اغلب نیاز به اقدام جراحی یا رادیوتراپی ندارند .

راه های درمان سرطان مثانه چیست؟

این سرطان قابل درمان بوده و با روشهای زیر امکان پذیر می باشد:
Ÿ برداشت سرطان از طریق مجرا (TUR) : که به شیوه اندوسکوپیک و با دستگاهی به روش بسته انجام می گیرد. همچنین این روش با بی حسی و به صورت سرپایی انجام می شود. ابزار (resectoscope) با یک حلقه سیم کوچک همراه است که از راه مجرای ادرار وارد مثانه می شود، حلقه با برش یا سوزش و با جریان الکتریکی سبب حذف تومور شده و اجازه می دهد تا آن از مثانه خارج گردد.

Ÿ استفاده از BCG در داخل مثانه : با هدف جلوگیری از عود سرطان مثانه، یک ماه پس از برداشت تومور به روش اندوسکوپیک و TUR، تزریق محلول BCG در داخل مثانه به تعداد ۶ عدد و به صورت هفتگی انجام می شود. تزریق این محلول در مطب و به صورت سرپایی است .
Ÿ برداشت جراحی کل مثانه : چنانچه تومور مثانه به حدی بزرگ باشد که نتوان با آندوسکوپی درمان کرد ،کل مثانه با جراحی برداشته می شود (رادیکال سیستوسکوپی) و مثانه مصنوعی با استفاده از روده ساخته شده و به مجرای طبیعی بیمار پیوند زده می شود.در این روش شخص به طور طبیعی می تواند ادرار کند و نیازی به گذاشتن کیسه در پهلوی بیمار نیست. این عمل بهترین و پیشرفته ترین نوع جراحی است که توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژیست) یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (ارولوژی) انجام می گیرد.

Ÿرادیوتراپی و شیمی درمانی :این نوع درمان در موارد پیشرفته سرطان مثانه که امکان جراحی نباشد، انجام می شود.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

چشم انداز برای بیماران بستگی به مرحله سرطان در زمان تشخیص بیماری دارد .چنانچه در مراحل اولیه سرطان تشخیص داده شود، پیش آگهی عالی بوده و طول عمر بیمار می تواند همانند افراد طبیعی باشد. بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک که به اندامهای دیگر منتشر شده است، طول عمری متوسط بین ۱۲ تا ۱۸ ماه دارند. سرطان راجعه، یک نوع تهاجمی تر و دورنمای منفی جهت زنده ماندن طولانی مدت برای بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته است.

روشهای جدید درمان سرطان مثانه :

  • Ÿژن درمانی
  •  درمان هدفمند
  •  فتودینامیک درمانی

توصیه های پیشگیری از سرطان مثانه :

  • مصرف آنتی اکسیدان‌ها مانند ویتامین آ، ای، سی، روی و سلنیوم
  • خودداری از کشیدن سیگار
  • مصرف سبزیجات خصوصاً کلم بروکلی و فلفل سبز
  • مصرف ماست
  • مصرف چای سبز
  • مصرف مایعات زیاد

شما می توانید با تماس با مطب دکتر امیرحسین بشاش نوبت خود را جهت درمان سرطان مثانه ثبت نمایید

  • تلفن : ۳۸۴۲۶۷۹۴-۰۵۱

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید