همه چیز درباره تخلیه نشدن اسپرم

📌تخلیه نشدن اسپرم اگر به دلیل وجود بیماری خاص یا عوارض دارویی یا آسیب به ناحیه لگنی و اندام تناسلی نباشد، معمولا عارضه ای به همراه ندارد.

تخلیه نشدن اسپرم شاید یکی از نگرانی های آقایان باشد و نگران بروز عوارض تخلیه نشدن اسپرم از بدنشان باشند ولی در یک پاسخ کوتاه میتوان به این دسته از مردان گفت که معمولا عارضه ای برای تخلیه نشدن اسپرم وجود ندارد.

تخلیه نشدن اسپرم یا منی در اغلب موارد تاثیری بر میل یا سلامت جنسی ندارد.

بر خلاف تصور عمومی تخلیه شدن اسپرم نیازی به ارگاسم و انزال ندارد به همین دلیل به جای این که نگران عوارض تخلیه نشدن اسپرم باشید باید به دنبال علت این عارضه بگردید چون عوارض کاملا به علت بستگی دارد.

1.عدم تخلیه اسپرم برای به تعویق انداختن انزال

یکی از روشهای افزایش مدت زمان نعوظ یا به تعویق انداختن انزال و طولانی کردن رابطه جنسی لبه زدن است. لبه زدن به این معنی است که هنگام فعالیت جنسی نزدیک به زمان ارگاسم، تحریک جنسی را چند لحظه متوقف نمایید تا رابطه جنسی طولانی تری را تجربه کنید. براساس گزارش انجمن بین المللی پزشکی جنسی این روش برای برخی از افراد میتواند منجر به ارگاسم شدیدتر و لذت بخش تر شود.

برای لبه زدن فرد به حدی تحریک جنسی را ادامه میدهد تا نزدیک به ارگاسم شود، سپس تحریک را کاهش میدهد تا از ارگاسم جلوگیری کند و سپس دوباره تحریک را افرایش میدهد و این چرخه را تا زمانی که بخواهد ادامه میدهد.

از این روش معمولا برای مدیریت انزال زودرس هم استفاده می شود.

بعید به نظر میرسد این روش مشکلات سلامتی ایجاد کند و فقط در موارد نادر میتواند باعث پرفشاری خود اپیدیدیم شود.

2.به دلیل اجتناب از انزال

پیروان برخی از مذاهب مانند تائو و بودا با انجام ندادن فعالیتهای جنسی یا آموزش رسیدن به ارگاسم بدون انزال از تخلیه اسپرم اجتناب میکنند.

برخی از افراد اجتناب عمدی از انزال را برای اهداف رشد روحی یا عاطفی انجام می دهند و برخی دیگر بر این باورند که این عمل باعث بهبود باروری می شود.

برخی دیگر برای افزایش قدرت فیزیکی و عضله سازی از انزال اجتناب میکند.

تا امروز عارضه ای برای اجتناب عمدی از انزال یا احتباس منی گزارش نشده است و ظاهرا عملی بی خطر محسوب می شود.

3.بی انزالی یا تخلیه نشدن اسپرم اولیه و ثانویه

تخلیه نشدن اسپرم یا بی انزالی به نام انزال خشک شناخته می شود.افرادی که مشکل تخلیه نشدن اسپرم یا بی انزالی دارند ، از فعالیت جنسی لذت می برند و اسپرم هم تولید میکنند ولی انزال ندارند . این مشکل باعث باقی ماندن اسپرم در بیضه ها می شود.

بی انزالی به دو شکل اولیه و ثانویه دیده می شود.

اگر فرد از ابتدا توانایی انزال منی نداشته است جزو موارد بی انزالی اولیه طبقه بندی می شود ولی فردی که قبلا انزال داشته ولی در حال حاضر انزال ندارد جزو گروه ثانویه قرار می گیرد.

علت بی انزالی میتواند یکی از موارد زیر باشد :

🔖آسیب طناب نخاعی

🔖جراحی و آسیب لگن

🔖ابتلا به عفونت

🔖اختلالات سیستم عصبی

🔖استرس و مشکلات روانی که منجر به بی انزالی موقعیتی می شود.

بی انزالی یا تخلیه نشدن اسپرم اولیه و ثانویه

 

یکی از عوارض جانبی بی انزالی ، ناباروری است که درمان آن بسته به علت آن متفاوت است.

4.در اثر انزال رتروگراد

انزال رتروگراد یا انزال معکوس زمانی رخ میدهد که مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه شود. در این شرایط فرد ارگاسم را تجربه می کند ولی انزال ندارد یا مقدار آن کم است. انزال رتروگراد خطرناک نیست ولی میتواند باعث ناباروری شود.

تنها عارضه جانبی انزال معکوس ، کف آلود بودن ادرار است که به علت ترکیب منی ایجاد می شود. این عارضه تنها در صورتی مشکل محسوب می شود که برای فرد آزار دهنده باشد.

انزال رتروگراد در برخی از موارد به دلیل عوارض جانبی داروها مانند تاسولوزین ایجاد می شود.

📌علایم انزال رتروگراد عبارتند از :

– ادرار ابری

– ارگاسم خشک یا منی بسیار کم

برخی از بیماریها میتواند باعث اسیب به اعصاب و عضلات لگن و انزال برگشتی شوند از جمله:

– دیابت

– مولتیپل اسکلروز

– مسدود کننده های آلفا

– جراحی مثانه

– جراحی غده پروستات

5.عدم خروج اسپرم در اثر انژالاسیون

آسیب عصبی میتواند باعث تاخیر در انزال یا ناتوانی انزال شود. انژالاسیون مرحله ای است که در آن فرد قادر به تخلیه منی نیست. این افراد هنوز هم میتوانند اسپرم تولید کنند و ارگاسم را تجربه کنند ولی انزال ندارند.

📍انژالاسیون میتواند علل متعددی از جمله آسیب لگن یا ابتلا به عفونت داشته باشد که در نهایت میتواند منجر به ناباروری بدون درمان شود.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *