روش های مختلفی برای درمان بزرگی پروستات وجود دارد که شامل دارو، درمان‌هایی حداقل تهاجمی و جراحی می‌شود. بهترین گزینه درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • میزان ناراحتی که تجربه می‌کنید
 • سن شما
 • اندازه‌ی پروستات شما
 • وضعیت کلی سلامتی شما

اگر علائم شما قابل تحمل است، ممکن است تصمیم بگیرید درمان را به تعویق بیندازید و تنها علائم خود را پایش کنید. در مورد برخی مردان، علائم بدون درمان بهبود می‌یابد.

دارو

دارو معمول‌ترین درمان برای علائم خفیف تا متوسط بزرگی پروستات است که شامل این گزینه‌ها می‌شود:

 • مسدود کننده آلفا. این داروها عضلات گردن مثانه و فیبرهای عضلانی پروستات را به حالت استراحت در می‌آورد و ادرار کردن را آسان‌تر می‌کند. مهارکننده‌های آلفا- مثل آلفوزوسین تامسولوسین – معمولاً در مردانی که پروستات کوچکتری دارند، به سرعت جواب می‌دهند. عوارض جانبی آن‌ها ممکن است شامل سرگیجه و یک وضعیت بی خطر که در آن منی به جای خروج از آلت تناسلی به سمت مثانه بر می‌گردد (انزال معکوس) می‌شود.
 • مهارکنندگان ۵ آلفا ردوکتاز. این داروها از طریق جلوگیری از تغییرات هورمونی که منجر رشد پروستات می‌شود، پروستات را کوچک می‌کند. این داروها – که شامل فیناستراید – ممکن است برای تاثیرگذاری نیاز به ۶ ماه زمان داشته باشد. عوارض جانبی آنها انزال معکوس می باشد.
 • دارو درمانی ترکیبی. اگر هیچ یک از این داروها به تنها اثربخش نباشد، پزشک شما ممکن است استفاده‌ی همزمان از یک مسدودکننده‌ی آلفا و مهار کننده‌ی ۵-آلفا ردوکتاز را توصیه کند.
 • سیلدنافیل. مطالعات پیشنهاد می‌کند که این دارو، که برای درمان اختلال نعوظ کاربرد دارد، می‌تواند بزرگی پروستات را درمان کند.
لیزر درمانی

یک لیزر پر انرژی بافت پروستات بزرگ شده را تخریب می‌کند یا بر می‌دارد. لیزر درمانی عموماً بلافاصله علائم را برطرف می‌کند و خطر کمی از نظر عوارض جانبی دارد. لیزر درمانی را می‌توان در مردانی استفاده کرد که به دلیل مصرف داروهای رقیق کننده‌ی خون، نباید سایر اقدامات طبی بر روی پروستاتشان انجام شود.

گزینه‌های لیزر درمانی شامل موارد زیر می‌شود:

 • اقدامات طبی تخریبی. این اقدامات طبی بافت انسدادی پروستات را تبخیر می‌کند تا جریان ادرار افزایش پیدا کند. نمونه‌هایی از آن شامل تبخیر انتخابی نوری (PVP) و تخریب پروستات با لیزر هولمیوم (HoLAP) می‌شود. اقدامات طبی تخریبی می‌تواند منجر به بروز علائم آزردگی ادراری پس از جراحی شود، بنابراین در شرایط نادر ممکن است یک اقدام طبی برداشتن توده ممکن است لازم باشد.
 • اقدامات طبی هسته درآوری. در اقدامات طبی هسته درآوری، نظیر هسته درآوری پروستات با لیزر هولمیوم (HoLEP)، عموماً تمام بافت پروستات که جریان ادرار را مسدود می‌کند، برداشته می‌شود و از رشد مجدد بافت جلوگیری می‌شود. بافت برداشته شده را می‌توان از نظر سرطان پروستات یا سایر وضعیت‌ها بررسی کرد. این اقدامات مشابه برداشتن باز پروستات است.

درمان بزرگی پروستات با لیزر در مشهد توسط دکتر امیرحسین بشاش صورت میگیرد، جهت اخذ نوبت با شماره مطب تماس حاصل فرمایید

 • تلفن : 38426794-051

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *