پیشگیری از سنگ کلیه با رژیم غذایی مناسب قسمت اول

پیشگیری از سنگ کلیه با رژیم غذایی مناسب قسمت اول

اگر سنگ کلیه دارید، شاید بهتر باشد از یک برنامه و رژیم غذایی خاص پیروی کنید. ابتدا می بایست پزشک اورولوژیست برای شما آزمایش خون و ادرار تجویز کند تا متوجه شود که دقیقاً چه نوع عوامل خطر زایی دارید. و بعد از آن متخصص تغذیه در رابطه با تغییر رژیم غذایی و درمان دارویی که جهت جلوگیری از بازگشت سنگ کلیه احتیاج دارید، به شما خواهد گفت.شما می توانید با مشورت با یک متخصص تغذیه تغییرات لازم و ایده آل را در برنامه غذایی و همینطور سبک زندگی خود ایجاد نمایید.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه توده سفتی است که از بلور و املاح موجود در ادرار ایجاد می شود. دربدن اکثر افراد ، مواد شیمیایی طبیعی موجود در ادرار مانع از تشکیل سنگ و ایجاد مشکل می شود.

آیا همه سنگ کلیه ها یکسان اند؟

خیر. سنگ های کلسیم و به دنبال آن سنگ های اسید اوریک از متداولترین انواع سنگ کلیه است. اصلاح رژیم غذایی و معالجه پزشکی بر اساس نوع سنگ برای جلوگیری از تشکیل مجدد آنها صورت می پذیزد.

مهمترین عوامل جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه چیست؟

نوشیدن آب

نوشیدن مقدار زیادی آب در روز یکی از بهترین کارها برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه است. این امر کمک می کند تا مرتباً ادرار کنید و از تجمع کلسیم یا اسید اوریک جلوگیری گردد.

عرق بدن خود را جدی بگیرید!

شاید سونا ، یوگای گرم و ورزش های سنگین برای سلامتی بدن مفید باشد ، اما همچنین ممکن است منجر به ایجاد سنگ کلیه شود، چراکه از دست دادن آب بدن چه از طریق تعریق و چه به دلیل این فعالیت ها و چه فقط گرمای تابستان ممکن است باعث تولید ادرار کمتری شده و هرچه بیشتر عرق کنید  ادرار کمتری خواهید داشت که همین امر باعث می شود مواد معدنی سنگ ساز در کلیه ها و مجاری ادرار رسوب کنند.

هیدراته شدن با آب

برای تولید مقدار کافی ادرار باید روزانه ۲-۳ لیتر مایع یا ۸-۱۲ فنجان آب بنوشید. خصوصا هنگام انجام ورزش یا فعالیت هایی که باعث تعریق زیاد بدن می شود ، حتماً به خوبی هیدراته و سیراب باشید. می توانید با یک متخصص بهداشت در باره میزان آب مناسب بدنتان صحبت کنید. سعی کنید نوشابه های گازدار (به ویژه آنهایی که مقادیر زیادی فروکتوز دارند) ، چای سرد شیرین و آب گریپ فروت ننوشید.

چه نوع برنامه غذایی جهت جلوگیری از سنگ کلیه توصیه می شود؟

درحال حاضر هیچ برنامه غذایی واحدی برای پیشگیری از انواع سنگ کلیه وجود ندارد. بیشتر توصیه های رژیم غذایی است که بر اساس انواع سنگ ها و برای هر فرد به صورت جداگانه تنظیم می گردد.

۱. سنگهای اگزالات کلسیم: رایج ترین سنگها

اگزالات به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند میوه ها و سبزیجات ، آجیل و دانه ها ، غلات ، حبوبات و حتی شکلات و چای یافت می شود.

بادام زمینی ، ریواس ، اسفناج ، چغندر ، شکلات و سیب زمینی از جمله غذاهایی اند که دارای مقادیر زیادی اگزالات هستند. محدودیت در مصرف این نوع از مواد غذایی احتمالا برای افرادی که سنگهای اگزالات کلسیم تشکیل می دهند که نوع اصلی سنگ کلیه است ، مفید می باشد.

در طول وعده غذایی می توانید غذاهای کلسیم دار مانند شیر ، ماست و مقداری پنیر و غذاهای غنی از اگزالات را با هم بخورید و بنوشید. اگزالات و کلسیم موجود در مواد غذایی احتمالا قبل از ورود به کلیه ها در معده و روده به یکدیگر متصل می شوند. با این کار احتمال تشکیل سنگ کلیه کمتر می شود.

شاید نام و عدم درک درست باعث شده است که کلسیم را علت اصلی سنگهای اگزالات کلسیم می دانند. اما درواقع یک رژیم غذایی کم کلسیم احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

بنابراین کلسیم موجود در رژیم غذایی خود را کاهش ندهید. برای کاهش سدیم در رژیم غذایی و جفت کردن غذاهای غنی از کلسیم با غذاهای غنی از اگزالات کار کنید. میزان مصرف کلسیم توصیه شده برای جلوگیری از سنگ های کلسیم ۱۰۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم در روز است (می توانید ۳ وعده لبنیات را به همراه وعده های غذایی مصرف کنید تا توصیه را برآورده کنید).

سدیم اضافی باعث می شود که کلسیم بیشتری در ادرار خود از دست دهید. سدیم و کلسیم حمل و نقل یکسانی در کلیه داشته و اگر غذاهای دارای سدیم بالا بخورید ، نشت کلسیم در ادرار افزایش می یابد. بنابراین ، یک رژیم غذایی با سدیم بالا نیز می تواند احتمال ایجاد یک سنگ دیگر را افزایش دهد.ضمن اینکه منابع زیادی از سدیم پنهان در غذاهای کنسرو شده یا فرآوری شده تجاری و نیز فست فودهای تهیه شده در رستوران وجود دارد.

میزان مصرف سدیم را با انتخاب غذاهای کم سدیم می توانید کاهش دهید.چون این نوع غذاها به کاهش نشت کلسیم در ادرار کمک کرده و در صورت فشار خون بالا به کنترل فشار خون نیز کمک می کند.

جهت مطالعه ادامه مقاله روی لینک زیر کلیک کنید

پیشگیری از سنگ کلیه با رژیم غذایی مناسب قسمت دوم

 

جهت انجام جراحی بسته سنگ کلیه و یا دفع سنگ کلیه در مشهد می توانید با مطب دکتر امیرحسین بشاش تماس حاصل فرمایید.

 

آدرس مطب : مشهد – خیابان احمدآباد – خیابان عارف – عارف ۵ – ساختمان شفا – طبقه دوم مطب دکتر امیرحسین بشاش

تلفن : ۳۸۴۲۶۷۹۴-۰۵۱

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید