پیشگیری از سنگ کلیه با رژیم غذایی مناسب قسمت دوم

جهت مطالعه قسمت اول این مقاله به لینک زیر بروید

پیشگیری از سنگ کلیه با رژیم غذایی مناسب قسمت اول

۲٫ سنگهای اسید اوریک: سنگ معمول

گوشت قرمز و صدف مقادیر زیادی از یک ترکیب شیمیایی طبیعی دارند که به عنوان پورین شناخته می شود. مصرف زیاد پورین باعث تولید بیشتر اسید اوریک و بار اسیدی بیشتر برای دفع کلیه ها می شود. دفع بیشتر اسید اوریک نیز منجر به اسید بیشتر ادرار شده و غلظت بالای اسید ادرار باعث ایجاد سنگهای اسید اوریک می گردد.

برای اینکه از تشکیل سنگ های اسید اوریک جلوگیری کنید، غذاهای پر پورین مانند گوشت قرمز ، آبجو / نوشیدنی های الکلی ، خوراک های گوشتی ، ساردین ، آنچو و صدف را کاهش دهید. از یک برنامه غذایی سالم که بیشتر شامل سبزیجات و میوه جات ، غلات سبوس دار و لبنیات کم چرب باشد پیروی کنید.الکل را محدود کنید زیرا می تواند سطح اسید اوریک را در خون افزایش دهد.

غذاها و نوشیدنی های پر از قند ، به ویژه غذاهایی که دارای شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند ، را نیز محدود کنید.

کاهش پروتئین مبتنی بر گوشت حیوانات و مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات به کاهش اسیدیته ادرار کمک می کند و این نوع رژیم ممکن است به کاهش احتمال تشکیل سنگ اسید اوریک کمک کند.

آیا مصرف یک مکمل ویتامین یا مواد معدنی به تشکیل سنگ کلیه کمک می کند؟

ویتامین های گروه B که شامل تیامین ، ریبوفلاوین ، نیاسین ، B6 و B12 هستند برای افراد مبتلا به سنگ کلیه مضر نبوده است. در حقیقت ، برخی مطالعات نشان داده اند که ویتامین B6  به افرادی که اگزالات ادرار بالایی دارند کمک می کند. با این حال ، بهتر است با مشاوره و متخصص تغذیه در مورد بهداشت ویتامین C ، ویتامین D ، روغن کبد ماهی یا سایر مکمل های معدنی حاوی کلسیم مشورت کنید ، زیرا مصرف برخی از مکمل ها در  بعضی افراد می توانند احتمال تشکیل سنگ را افزایش دهند.

توصیه های رژیم غذایی برای سنگ کلیه

۱- مایعات زیادی بنوشید( ۲-۳ لیتر در روز) :

به اثبات رسیده است که نوشیدن هر نوع مایعی مانند آب ، قهوه و لیموناد به جز آب گریپ فروت و سودا برای کلیه ها اثر مفید دارد و به تولید ادرار غلیظ کمتر و اطمینان از حجم مناسب ادرار حداقل ۲.۵ لیتر در روز کمک می کند.

۲- غذاهای حاوی اگزالات بالا را محدود کنید

باید غذاهایی مثل اسفناج ، انواع توت ها ، شکلات ، سبوس گندم ، آجیل ، چغندر ، چای و ریواس از رژیم غذایی شما حذف شود.

۳- کلسیم غذایی کافی بخورید

مصرف سه وعده لبنیات در روز کمک می کندکه خطر تشکیل سنگ کلسیم کاهش یابد، بنابراین همراه با وعده های غذایی مواد حاوی کلسیم نیز بخورید.

۴- مکمل های اضافی کلسیم مصرف نکنید.

مکمل های کلسیم باید توسط پزشک و متخصص تغذیه کلیوی تجویز شود.

۵- پروتئین به مقدار متوسط بخورید.

از آنجاکه مصرف پروتئین زیاد باعث دفع کلسیم در کلیه ها می شود ، بنابراین ممکن است منجر به تشکیل سنگ های بیشتری در کلیه گردد.

۶- از مصرف زیاد نمک اجتناب کنید.

مصرف زیاد نمک، کلسیم در ادرار را زیاد می کند که همین امر احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش می دهد. رژیم کم نمک نیز برای کنترل فشار خون مهم است.

۷- از مصرف مقادیر زیاد مکمل های ویتامین C خودداری کنید.

روزانه ۶۰ میلی گرم مصرف ویتامین C  توصیه می شود. چون مقادیر بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم در روز یا بیشتر احتمال دارد اگزالات بیشتری در بدن تولید نماید.

 

جهت دفع سنگ کلیه در مشهد می توانید با مطب آقای دکتر بشاش تماس حاصل فرمائید

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید