67 / 100

ختنه، عمل جراحی برای برداشتن پوست پوشاننده سر آلت تناسلی نوزادان پسر است. این عمل فواید سلامتی متعددی برای پسران دارد که کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری یکی از آن‌هاست. ختنه در مشهد نه تنها در دوران نوزادی، بلکه در سنین بالاتر و برای مردان نیز قابل انجام است.
با این حال، انجام آن در دوران نوزادی ساده‌تر و کم‌دردسرتر است. التیام آلت تناسلی بعد از ختنه، در هر سنی که انجام شود، معمولا یک هفته طول می‌کشد. در برخی نقاط جهان، ختنه نوزادان تازه متولد شده یک سنت مذهبی یا فرهنگی رایج است. برخی خانواده‌ها نیز به دلایل بهداشتی یا برای پیشگیری از عفونت‌های مردانه، این عمل را انجام می‌دهند.

پیش پوست یا پوست ختنه گاه چیست؟

پوسته ختنه گاه یک پوشش حول آلت تناسلی فرد است و مجرای ادرار را پوشش می‌دهد. این پوست توسط لگام به آلت تناسلی مرد متصل می‌شود که بافتی پر از عروق است و بین لایه خارجی و داخلی پوست قرار دارد. در ختنه ممکن است بخشی یا کل پوست آلت تناسلی برداشته شود. اصطلاح ختنه به معنای برش اطراف است و از کلمه لاتین circumcidere می‌آید. دو روش اصلی برای انجام ختنه وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بر هزینه ختنه در مشهد تاثیر می‌گذارد.

نقش پوسته ختنه گاه می‌تواند شامل عملکردهای مختلفی از جمله محافظت از آلت تناسلی در حالت مرطوب و افزایش لذت جنسی به دلیل وجود عصب‌های حسی باشد. این پوست در ختنه گاه، بخشی از تاریخچه فیلوژنتیک است و حتی در پستانداران غیر انسانی یا شامپانزه‌ها که آلت تناسلی‌شان به صورت کامل یا جزئی با این پوسته پوشیده شده است وجود دارد.

چرا پسران را ختنه می‌کنند؟

دلایل پزشکی ختنه نوزادان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این فرایند جراحی، ریسک ابتلا به عفونت‌های دستگاه ادراری در پسران را کاهش می‌دهد. سرطان آلت تناسلی در پسرانی که ختنه نشده‌اند بیشتر شیوع پیدا می‌کند و حتی درگیر عفونت‌های جنسی شده و دچار مشکلات زیادی می‌شوند.
بر اساس آمارهای گرفته شده یکی از هر ۱۰۰ پسر ختنه نشده در سال اول زندگی خود به عفونت دستگاه ادراری مبتلا می‌شود، در حالی که این آمار در پسران ختنه شده تنها یک در هزار است؛ همچنین بر اساس اظهار محققان، ختنه در مشهد باعث کاهش ۳۰ درصدی خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی می‌گردد.
سرطان در این مناطق به صورت نادری رخ می‌دهد؛ اما ختنه باز هم ریسک ابتلا را در پسران ختنه شده کاهش می‌دهد. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ختنه مردان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از جمله HIV را تا ۵۰ الی ۶۰ درصد کاهش دهد.
مردان ختنه شده ممکن است در مقایسه با مردان ختنه نشده، خطر کمتری برای ابتلا به تبخال تناسلی داشته باشند. علاوه بر این زنانی که همسرانشان ختنه شده‌اند، کمتر به عفونت‌های باکتریایی واژن، تریکومونازیس و HPV مبتلا می‌شوند.
همچنین در مورد عفونت‌های جنسی دیگر نیز توضیح داده شده است که ختنه باعث کاهش قابل توجهی در این موارد می‌شود؛ به علاوه پوسته ختنه گاه به دلیل ایجاد محیط مرطوب، محل مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها فراهم می‌کند. ختنه با از بین بردن این محیط، به حفظ بهداشت آلت تناسلی کمک می‌کند.
برخی از محققان معتقدند که پوست ختنه گاه و پوست زیر آن در طول رابطه جنسی بیشتر در معرض بریدگی و پارگی قرار دارند که می‌تواند راهی برای ورود عفونت به جریان خون باشد؛ از این رو یکی از دلایل ختنه نوزادان، پیشگیری از این مسئله است.

سن مناسب ختنه کردن پسران

انتخاب زمان مناسب برای ختنه نوزاد، یکی از دغدغه‌های مهم بسیاری از والدین است. بهترین دکتر ختنه در مشهد مناسب‌ترین زمان برای ختنه را بین یک تا سه ماهگی نوزاد می‌داند. در این سنین، ختنه با تکنیک‌های ساده‌تری انجام می‌شود و به همین خاطر هزینه ختنه در مشهد مناسب‌تر است.
دوران نقاهت و بهبودی نوزاد نیز بسیار سریع‌تر خواهد بود؛ همچنین، نوزاد در این سنین درد کمتری احساس می‌کند و تحرک کمتری دارد که به انجام راحت‌تر عمل کمک می‌کند.
علاوه بر این، ختنه در سنین پایین‌تر از نظر زیبایی نیز نتایج مطلوب‌تری به همراه دارد؛ زیرا زخم‌ها سریع‌تر التیام می‌یابند و آثار آن‌ها محو می‌شوند؛ به همین دلایل، بسیاری از متخصصان و ادیان نیز ختنه زودهنگام را توصیه می‌کنند. روش حلقه پلاستیبل که در سن 1 تا 3 ماهگی انجام می‌شود، از نظر تجربی بهترین روش ختنه نوزادان محسوب می‌گردد.

بررسی مراحل ختنه کردن نوزاد

ختنه در مشهد یک عمل جراحی جزئی است که شامل برداشتن پوست اضافی (پیش‌پوست) از نوک آلت تناسلی پسران می‌شود. این عمل معمولا در 10 روز اول زندگی نوزاد انجام می‌شود؛ اما می‌توان آن را در سنین بالاتر نیز انجام داد. در طول عمل، نوزاد به پشت خوابانده شده و دست‌ها و پاهایش توسط یک دستیار نگه داشته می‌شود؛ سپس، آلت تناسلی و ناحیه اطراف آن با محلول ضدعفونی‌کننده تمیز می‌گردد.
برای بی‌حسی، یک تزریق یا کرم بی‌حسی به آلت تناسلی داده شده و از یک وسیله مخصوص (مانند گیره یا حلقه پلاستیکی) برای نگه داشتن پیش‌پوست در جای خود، در حالی که جراح آن را با دقت جدا می‌کند، استفاده می‌شود؛ پس از برداشتن پیش‌پوست، لبه‌های بریده شده با بخیه یا حلقه‌های جذبی به هم متصل می‌شوند؛ در نهایت، یک پماد آنتی‌بیوتیک و وازلین روی آلت تناسلی مالیده و با بانداژ پوشانده می‌شود.
کل این فرآیند معمولا حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. اگر چه ختنه در بزرگسالان نیز قابل انجام است؛ اما به دلیل پیچیدگی بیشتر و ریسک بالاتر عوارض، تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود که سبب افزایش هزینه ختنه در مشهد می‌گردد؛ همچنین، زمان بهبودی در بزرگسالان ممکن است بیشتر از نوزادان باشد.

دوران نقاهت بعد از ختنه

بهبودی کامل آلت تناسلی ختنه شده معمولا 7 تا 10 روز طول می‌کشد. در این مدت، نوک آلت تناسلی ممکن است کمی دردناک، قرمز، متورم یا کبود باشد؛ همچنین امکان دارد ترشح زرد رنگی از نوک آن مشاهده شود.

از جمله اقدامات بعد از عمل ختنه عبارت‌اند از:

• برای نوزاد تا زمان بهبودی کامل، باید آلت را با آب و صابون بشویید.
• در صورت بی قراری نوزاد بعد از از بین رفتن اثر داروی بی هوشی، او را به آرامی در آغوش بگیرید و مراقب باشید که به آلت تناسلی او فشار وارد نشود.
• پس از هر بار تعویض پوشک، از گاز استریل جدیدی استفاده کنید و مقداری وازلین به نوک آلت تناسلی بمالید تا مانع از چسبیدن آن به پوشک شود.
• استفاده از پمادهای تجویز شده توسط پزشک بعد از هر بار شستشو الزامی است.
• از بستن محکم پوشک بر روی فرزند خود خودداری کنید؛ زیرا نباید به آلت تناسلی او فشاری وارد شود.
در صورت استفاده از حلقه پلاستیکی به جای باند، این حلقه به طور خودکار و در عرض یک هفته از بین می‌رود. پس از بهبودی آلت تناسلی، می‌توانید حمام معمولی داشته باشید و آن را با آب و صابون بشویید.
اهمیت مراجعه به پزشک بعد از ختنه
قرمزی خفیف سر آلت تناسلی نوزاد، ترشحات زرد رنگ و حتی مشاهده لکه خون کوچک روی پوشک، همگی پدیده‌های طبیعی هستند و جای نگرانی ندارند. این موارد نشان‌دهنده عملکرد طبیعی بدن در ارسال مایعات شفابخش به این ناحیه است؛ اما اگر کودکتان دچار هر یک از علائم زیر شد، باید فوراً به بهترین دکتر ختنه در مشهد مراجعه کنید.

عفونت یا سایر مشکلات سلامتی می‌توانند علت این علائم باشند.
• تب کردن کودک
• ورم شدید آلت و بیضه
• مشکل در ادرار کردن
• ادرار نکردن نوزاد حداکثر ۲۴ ساعت پس از ختنه
• زخم‌های پوسته‌پوسته و ترشح‌کننده
• قرمزی ناحیۀ ختنه بیشتر از پنج روز
• ادامۀ ترشحات زرد رنگ بیشتر از یک هفته
• خونریزی مداوم محل ختنه
• تغییر رنگ و تیره شدن نوک آلت
• خون‌مردگی وسیع آلت و بیضه
• افتادن حلقه در کمتر از سه روز یا نیفتادن حلقه تا ۱۰ روز پس از ختنه
علاوه بر علائم ذکر شده، در صورت مشاهده هرگونه علامت غیرطبیعی در فرزندتان، برای اطمینان خاطر خود و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی، حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا ختنه کردن الزامی است؟

ختنه عمل جراحی رایجی است که در آن پوست پوشاننده سر آلت تناسلی نوزاد پسر برداشته می‌شود. این عمل سابقه‌ای طولانی در فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف دارد و امروزه به دلایل پزشکی، بهداشتی و فرهنگی نیز انجام می‌شود.
سازمان‌های معتبر پزشکی مانند انجمن اورولوژی آمریکا (AUA) و آکادمی طب اطفال آمریکا (AAP) ختنه را به عنوان یک انتخاب به والدین پیشنهاد می‌کنند.
این سازمان‌ها معتقدند که ختنه هم مزایا و هم معایبی دارد و در نهایت، تصمیم‌گیری در این مورد باید به عهده والدین و با آگاهی کامل از جوانب مختلف موضوع باشد. اگرچه فوایدی مانند تمیز کردن آسان‌تر آلت تناسلی و کاهش خطر برخی از عفونت‌ها دارد؛ اما دارای خطراتی نیز است.
قبل از تصمیم‌گیری برای ختنه کردن فرزندتان، حتما با بهترین دکتر ختنه در مشهد خود در مورد مزایا، معایب و هزینه ختنه در مشهد صحبت کنید.
در صورتی که تصمیم به عدم ختنه کردن پسرتان دارید، باید با پزشک خود در مورد نحوه مراقبت از آلت تناسلی او صحبت کنید. تا چند سالگی، پوست ختنه‌گاه به آلت تناسلی چسبیده است و نباید به زور عقب کشیده شود.
به محض اینکه پسرتان به سن کافی رسید، باید به او نحوه تمیز کردن آلت تناسلی و پیش‌پوست را آموزش دهید.

مراقبت های بعد از ختنه نوزادان

مراقبت‌های بعد از ختنه ساده هستند و برای کمک به بهبودی سریع و کامل آلت تناسلی فرزندتان در حدود 7 تا 10 روز باید به نکات زیر توجه کنید:

ناحیه ختنه‌شده را تمیز نگه دارید

مهم‌ترین بخش مراقبت‌های بعد از ختنه در مشهد، تمیز نگه داشتن ناحیه ختنه است. در هر بار تعویض پوشک، باید با ملایمت هرگونه مدفوع را با استفاده از صابون ملایم، بی‌بو و آب گرم از روی پوست نوزاد پاک کنید. از استفاده از دستمال مرطوب خودداری نمایید و اجازه دهید ناحیه به طور طبیعی خشک شده تا از التهاب جلوگیری شود.
تا زمانی که آلت تناسلی به طور کامل بهبود یابد و بند ناف نیز بیفتد، به جای حمام کردن، برای شستشوی بدن نوزاد از لیف یا حوله نرم استفاده کنید و از خیس شدن مستقیم ناحیه ختنه در حمام خودداری نمایید؛ البته در حین ادرار کردن، این ناحیه به طور طبیعی مرطوب می‌شود؛ اما تا زمانی که پوشک به موقع تعویض شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

از ناحیه ختنه‌شده محافظت کنید

پس از ختنه، ممکن است یک پانسمان وازلینی روی آلت تناسلی نوزاد قرار داده شود که معمولا با اولین ادرار نوزاد جدا می‌شود. نظرات متخصصان اطفال در مورد لزوم ادامه پانسمان آلت تناسلی در حال بهبود، متفاوت است.
اگر بهترین دکتر ختنه در مشهد به ادامه پانسمان توصیه کرده است، به احتمال زیاد به شما خواهد گفت که قبل از پیچیدن یک گاز استریل کوچک یا قرار دادن یک باند روی آن، کمی وازلین روی سر آلت تناسلی بمالید تا پانسمان به پوست نچسبد.
در صورتی که پزشک شما استفاده از پانسمان را تجویز نکرده باشد، ممکن است به شما بگوید که برای روز اول یا بعد از آن، بعد از هر تعویض پوشک، کمی وازلین یا پماد آنتی‌بیوتیک به آن ناحیه بزنید تا از ساییده شدن پوشک به آلت تناسلی جلوگیری شود.

دو پوشک به نوزاد بپوشانید

پوشاندن دو پوشک بر روی هم، یک روش اختیاری برای کمک به کاهش درد و ناراحتی بعد از ختنه است. این کار به محافظت از آلت تناسلی نوزاد در برابر سایش و اصطکاک لباس‌ها و همچنین جلوگیری از فشار ران‌ها به آن ناحیه کمک می‌کند؛ علاوه بر این، می توانید برای کاهش بیشتر درد، یک کیسه حاوی یخ را بین دو لایه پوشک قرار دهید.
نکاتی که در زمان ختنه در مشهد باید به آن توجه داشته باشید
ختنه نوزاد پسر، یک عمل جراحی رایج است که در ایران رواج دارد. این عمل فواید و خطرات خاص خود را دارد و تصمیم گیری برای انجام آن باید با دقت و آگاهی کامل انجام شود. پس از انجام عمل ختنه، مراقبت های بعد از عمل مانند تمیز نگه داشتن ناحیه ختنه، استفاده از پانسمان و غیره از اهمیت بالایی برخوردار است.
این مراقبت ها به منظور تسریع روند بهبودی، کاهش درد و ناراحتی و جلوگیری از بروز عفونت انجام می شود. در این مقاله، به طور جامع نکاتی را که باید قبل، حین و بعد از ختنه در مشهد به آن‌ها توجه کنید را برای شما ذکر کردیم تا بتوانید با انتخابی آگاهانه برای سلامت فرزندتان قدم بردارید و به او در گذراندن دوران نقاهت و بهبودی کامل کمک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *