تشخیص و درمان سوزش ادرار

18 / 100

سوزش ادرار یا درد در هنگام ادرار کردن ممکن است در باز شدن مجرای ادرار یا بعضی موارد بیش از مثانه (در لگن، قسمت پایین شکم درست بالای استخوان شکم) احساس شود . سوزش یا درد در هنگام ادرار یک علامت بسیار رایج در زنان است، اما می تواند بر مردان تاثیر بگذارد و در هر سنی ممکن است رخ دهد. تشخیص و درمان سوزش ادرار

تشخیص و درمان سوزش ادرار

اورولوژیست باید در قدم اول یک آزمایش آنالیز و کشت ادرار درخواست نماید تا نوع میکروب برای اورولوژیست مشخص شود. این آزمایش هم به صورت سرپایی و هم به صورت بستری در بیمارستان قابل انجام است. البته نمونه ادرار در آقایان ختنه شده بسیار راحت است و نیاز به مراقبت و آموزش خاصی ندارد. کافیست فرد از وسط جریان ادرار خود یک لحظه نمونه گیری نماید و تحویل مسئل آزمایشگاه دهد.

اما در مورد خانمها قضیه مقداری پیچیده است. ما اورولوژیستها معمولا به خانم ها برای نمونه گرفتن از ادرار آموزش میدهیم. به این شکل که بیمار ابتدا باید ناحیه تناسلی خود را به طور کامل و کافی با آب خالی بشوید. بیمار باید دقت داشته باشد که از صابون و مواد ضد عفونی کننده برای شستشوی خود استفاده نکند.

سپس اجازه دهد تا جریان ادرار برقرار شود و از وسط جریان ادرار نمونه گیری کند. با رعایت تمام این نکات باز هم گاهی شاهد آن هستیم که از عفونت واژن و یا سلولهای التهابی ناحیه تناسلی داخل نمونه ادرار ریخته میشود و باعث اشتباه در آزمایش فرد میشود. در این موارد بهترین اورولوژیست تهران از فرد میخواهد تا آزمایش خود را به شیوه صحیحی تکرار کند و اگر باز هم نمونه آلوده باشد اورولوژیست دستور میدهد تا با سوندهای یک بار مصرف از فرد نمونه ادرار گرفته شود.

تشخیص و درمان سوزش ادرار

اگر سابقه مقاربت محافظت نشده اخیر وجود دارد احتمال بیشتر سوزش ادرار فرد مقاربتی است و داروهای مخصوص را اورولوژیست تجویز خواهد کرد.

همراهی ترشح مجرا بیشتر به نفع عفونت مقاربتی است.این ترشح از مجرای ادراری میتواند سفید رنگ باشد و یا زرد که به نفع عفونت گنوره یا سوزاک است و یا ترشح تقریبا بی رنگ باشد که به نفع عفونتهایی مثل کلامیدیا و مایکوپلاسما است. هر کدام از این موارد توسط اورولوژیست درمان مخصوص خود را دریافت خواهد کرد. نکته مهم در این موارد کتمان کردن رابطه جنسی خارج از خانواده توسط بیمار است.

متاسفانه با دادن اطلاعات غلط در این مورد به اورولوژیست باعث تشخیص اشتباه و عدم درمان خواهد شد. چرا که درمان این عفونتهای مقاربتی کاملا متفاوت از درمان عفونتهای معمولی سیستم ادراری تناسلی است و اصلا به آنتی بیوتیکهای معمول عفونت ادراری جواب نمیدهند. اورولوژیست خوب در این موارد باید بیمار و پارتنر هر دو را همزمان درمان کند چرا که اگر پارتنر فرد درمان نشود مکرر عفونت بین این فرد جابجا میشود و هیچکدام بهبود قطعی نخواهند داشت.

در مقالات بعدی در رابطه با علائم سوزش ادرار صحبت خواهیم کرد.

جهت رزور نوبت می توانید مطب دکتر امیرحسین بشاش جراح کلیه و مجاری ادراری در مشهد تماس حاصل فرمایید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *