علائم مثانه عصبی کودکان

18 / 100

قدم اول در تشخیص مثانه عصبی کودکان دانستن علائم این بیماری میباشد که از جمله آنها میتوان به عدم کنترل مثانه اشارع داشت که باعث نم زدن و یا از دست دادن ادرار به صورت غیر ارادی میشود

در نهایت کودک ممکن است همیشه لباس زیری مرطوب داشته باشد

همچنین داتن تکرر ادرار نیز ممکن است از جمله این علائم باشد برای مثال هشت بار در روز ممکن است کودک به سرویس بهداشتی برود

لازم به ذکر است در پسرها حتما به جریان منقطع ادرار آنها دقت کنید.

بیماری های ناشی از مثانه عصبی کودکان میتواند علائمی مانند ادرار قطره قطره و یا تخلیه ناگهانی مثانه همراه با خنده میباشد.

کودکانی که مبتلا به مثانه عصبی هستند علائمی نیز در ظاهر بدن از خود‌نشان خواهند داد مانند لرزیدن و یا ضربدری کردن پاها و یا نشستن روی پاشنه که برای جلوگیری از نشت ادرار میباشد از جمله علائم این بیماری ها میباشد.

علائم بیماری مثانه عصبی کودکان

شب بی قراری،گریه هنگام ادرار،ادرار تیره رنگ بدبو یا خونی،درد یا سوزش هنگام ادرار میباشد مثانه میتواند اختلالات مختلفی داشته باشد که با مشاهده هر کدام از علائم لازم است به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کنید انواع اختلالات مثانه در کودکان را در ادامه برای شما نام خواهم برد.

علائم بیماری مثانه عصبی کودکان

مثانه اسپاتیک

در این شرایط عضلات مثانه کودک منقبض بوده تا حدی که مثانه کوچک تر از سایزغیر عادی خواهد شد درنتیجه با نوشیدن مقدار کمی از آب به بیمار احساس دفع ادرار دست خواهد داد و تکرر ادرار ایجاد خواهد شد.

مثانه کم کار

در صورت ضعیف بودن عضلات مثانه کودک مشاهده میکنید که ادرار جریان نمی یابد و یا حتی کودک در هنگام دفع ادرار با دست بر روی آن فشار وارد میکند

هماهنگی عضلات اسفنکتر در گردن مثانه ‌ خود مثانه ممکن است دچار اختلال باشد به همین سبب قبل از تخلیه کامل مثانه ادرار را قطع کند این نوع از بیماری در کودکان میتواند موجب آسیب کلیوی شود.

تشخیص مثانه کم کار

یکی از راه های ارزیابی مثانه جهت تشخیص اینکه فرد آیا مبتلا به بیماری مثانه عصبی میباشد یا خیر گرفتن نولر مثانه است که عوارض نادری دارد مدت زمان گرفتن نوار مثانه سی دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

نوار مثانه قابلیت اندازه گیری فشار مثانه را هنگام ادرار کردن و یا در حال پر شدن مثانه اندازه بگیرد  و همچنین فعالیت اسفنکتری عضلات کف لگن را نشان خواهد داد این نوار مثانه را بایستی به صورت دوره ای تکرار کرد تا بیماری تشخیص داده شده و اقدام به درمان مثانه عصبی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *