معایب و مزایای ختنه کردن

معایب و مزایای ختنه کردن چیست؟

در بررسی معایب و مزایای ختنه کردن ابتدا بدانید :

ختنه کردن یک جراحی سبک است که در آن پیش پوست آلت مرد را،با هدف نمایان شدن سر آلت تناسلی،به روش های مختلفی حذف میکنند.

امروزه بر سر مزایا و معایب ختنه بحث بسیار است و دیدگاه های مختلفی وجود دارد. پس بیایید مزایا و معایب را در دو کفه ترازو قرار دهیم و خودمان تصمیم گیری کنیم.

مزایای ختنه کردن

1.جلو گیری از سرطان آلت :

تنها سرطانی که کاملا قابل پیشگیری میباشد ،سرطان آلت است و تنها روش پیشگیری از آن ختنه نوزاد است.در یهودیت و اسلام که ختنه در فرهنگ و دینشان رایج تر است،سرطان آلت بسیار نادر است.اما در مقابل سومین سرطان شایع در مردان مسیحی و هندو،سرطان آلت میباشد.در مردانی  که ختنه نشده اند ماده ای به نام  smegma در زیر پوست ختنه گاه جمع میشود.در این وضعیت اگر پوست ختنه گاه مرتب تمیز نشود،این ماده به رشد سرطان کمک میکند.

2.کاهش عفونت ادراری :

نوزادان و کودکان به عفونت بسیار حساس اند.کوچکترین عفونت ادراری در آنها باعث مشکلات بسیاری در بزرگسالی میشود.طبق تحقیقات پزشکی میزان شیوع عفونت ادراری و باکتریمی در پسران ختنه شده،20 برابر کمتر از پسران ختنه نشده است.

3.کاهش ریسک ابتلا به ایدز :

پیش پوست آلت تناسلی  که در عمل ختنه برداشته می شود، سلول هایی را در بر دارد که سلول لانگرهانس نامیده می شود. این نوع سلول در مقابل ویروس ایدز بسیار حساس است و به سرعت  آلوده می شود. با عمل ختنه امکان ورود ویروس به این قسمت کاهش می یابد.

4.کاهش ریسک ابتلا به زگیل تناسلی :

به دلیل بهداشت راحت تر و تماس پوستی کمتر

معایب ختنه کردن

معایب ختنه کردن

1.خونریزی :

در صورتی که متخصص حین عمل عروق را به درستی کوتر نکند و یا در روش حلقه،گره را محکم نبندد،خونریزی اتفاق خواهد افتاد که سریعا باید با پزشک خود تماس بگیرید.

2.عفونت :

اگر جراح حین عمل استریلیته را رعایت نکند، آلت تناسلی نوزاد عفونت میکند و عوارض جدی را به دنبال دارد.

3. برداشتن بیش از حد یا خیلی کمتر از حد پوست ختنه گاه

4.چسبندگی در آلت تناسلی :

به دلیل عدم انجام صحیح برش پیش پوست اتفاق می افتد

5.انسداد مجاری ادراری :

تقریبا همیشه اکتسابی بوده و به دنبال ختنه نوزاد اتفاق می افتد و تا زمانی که کودک توالت رفتن را نیاموزد،تشخیص داده نمیشود.اما این تنگی درحدی نیست که باعث اثر سوء روی کلیه و مثانه شود. برای جلو گیری از این اتفاق،بعد از ختنه، سر آلت بایستی دائما چرب باشد(با پماد تتراسایکلین یا جنتامایسین) تعویض پوشک زود به زود انجام شود،و شیر زیادی دریافت کند تا دفعات ادرار کردن نوزاد بیشتر شود.

 آیا ختنه کردن لذت جنسی را کمتر میکند؟

برخی مخالفان ختنه بر این باورند که با ختنه کردن احساس آلت 50% کاهش می یابد.با این حال تحقیقات نشان داده که هیچ تفاوتی وجود ندارد. هنگامی که معایب و مزایای ختنه کردن را در دوکفه ترازو قرار میدهیم،میبینیم اگر انتخاب جراح خود را به درستی انجام دهیم و برای جلوگیری از انسداد مجرا مراقبت های بعد عمل را جدی بگیریم ،کفه مزایا بسیار سنگین تر است.

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *